Sølvhejren er en af de fuglearter, der siden 1980’erne har bredt sig mest i den danske natur. For få årtier siden var arten en sjælden gæst fra lande øst og syd for Danmark, og den blev i reglen kun observeret enkelte gange om året i det danske landskab.
Det seneste årti er antallet af observationer på det nærmeste eksploderet i Danmark, og sølvhejren bliver nu set over det meste af landet. Flere steder i småflokke.
Her er det billeder fra det første besøg i Tueholmsøen i Vallensbæk. Her var der en enkelt dag besøg af tre sølvhejrer. En enkelt gæstede søen i 5 dage.
”Sølvhejren er et af de meget synlige tegn på, at vores fuglefauna ændrer sig i takt med klimaforandringerne, så sydlige arter forrykker deres udbredelse mod nord. Det har vi set flere eksempler på de seneste cirka 20 år”, siger Lars Malmborg, der er biolog i Aage V. Jensen Naturfond.
Se mere: Aage V. Jensen Naturfond